Pierwszą ideą przy nabyciu nowiutkiego mieszkania nie wykorzystywanego jest sprawdzenie kto jest jego faktycznym właścicielem. Prawdopodobnie możesz powiedzmy to ustalić z pomocą księgi wieczystej lokum. Niekiedy opowiada się o tym, że lokum chcieli odsprzedać lokatorzy, jacy posiadają prawodawstwo w nim mieszkania, ale nie są jego rzeczywistymi najemcami. Nie każde mieszkanie ma nadmieniony dodany wyżej, wpis w księdze wieczystej, tak wzorcowo przypuszczalnie może być w przypadku lokum spółdzielczego własnościowego z prawem do lokum, wówczas w takiej ewentualności powinno się poprosić najemcy lokum o dokumenty mające jego prawo do domostwa, takie poświadczenie może być zrealizowane w kształcie dokumentu notarialnego. Skontrolowanie książek długotrwałych ma jeszcze kolejną korzyść, a zwłaszcza uskutecznia kontroli czy domostwo oby z pewnością nie jest z debetem, na wzór może być obarczone długiem w kształcie kredytu hipotetycznego, wtedy przed samym zakupem domostwa należy zatroszczyć się ażeby wszystkie znajdujące się w niej hipoteki zostały zawczasu uregulowane.

Drugą bardzo ważną sprawą przy zakupie siedliska z drugiej ręki jest to, czy mieszkanie nie jest obciążone umową dożywocia, unormowaną przez kodeks cywilny. Adnotacja w kodeksie obejmujący takie umowy, w których mówi się o tym, iż w zamian za przeniesieniem własności posesji, klient musi do zagwarantowania zbywcy bezkresnego utrzymania. W praktyce znaczy to tyle, że persona bliska najemcy, mieszka w jego lokum i ma praworządność pomieszkiwać w nim aż do śmierci, automatycznie od tego kto jest właścicielem siedliska.

W takim przypadku, jeśli miałoby dostać się do transakcji rozsprzedaży, wówczas persona z bezkresnym rozporządzeniem zamieszkiwania, musi wyrazić zgodę na rozsprzedaż, w odmiennym wypadku bez jej zgody, sprzedaż lokum jest obarczona niedoróbką ustawodawczą.